Jan Norris: Food and Florida

Food, Restaurants, Recipes and Pre-Disney Florida

Jan Norris: Food and Florida header image 1

Zen Crunch: Local Zen Rabbit Co. Catches Rachael Ray’s Tooth

March 24th, 2009 · 7 Comments

Zen Crunch from Zen Rabbit

Lori Saitz is very grateful that someone at Rachael Ray noticed her Zen Crunch. Ray will feature the sweet granola-style snack mix of nuts, oats, seeds and dried fruits from West Palm Beach’s Zen Rabbit Baking Co. on her show today (Tuesday, March 24 – check your listings for air time). Everyone in the audience gets an 8-ounce bag.

A cookie started it all

Saitz runs her company from Palm Beach Gardens, where she began with the Zen Rabbit Gratitude Cookie®. The name is what’s so catchy — the cookie is a simple sweet, butter-sugar cookie.  The idea behind the cookie is that people who give it and receive it will be “reminded of the importance of being grateful in everyday life. Getting more of what you want is based on being grateful for what you already have.”

Sounds like a primo philosophy to me. The simple cookie and simple gratitude is the Zen part — check out the web site to find out where the rabbit comes in.

Order online – or just call

You can get a taste of the Zen Crunch ($8 a bag) in your choice of flavors — one has white chocolate and nuts and the other, cranberries and other dried fruits and nuts, by going to the Zen Rabbit Baking Co. web site where gift-packaging is available for some items as well – or call in your order to 561-889-8195. Let her know you read it here – on Jan Norris’ blog!

Tags: Jan's Favorite Things

7 responses so far ↓

  • 1 ksteinhoff // Mar 24, 2009 at 9:26 pm

    $8 for 8 ounces. A BUCK an ounce?

    Wow.

  • 2 GPrimm // Mar 25, 2009 at 10:31 am

    Ken beat me to it. That’s $16 a pound!

    I quit buying snacks from vending machines when I did the math and realized I was paying prime rib prices for peanuts.

  • 3 lorisaitz // Mar 25, 2009 at 4:02 pm

    Two points to consider here. One, When you use high quality ingredients, as Zen Rabbit does, it costs more than throwing a bunch of chemicals together and calling it food.

    Two, there’s a difference between COST and VALUE. Everything Zen Rabbit does comes with added value. For example, we might throw in a couple of extra Gratitude Cookies with your Zen Crunch order. We provide an extreme level of personal customer service, something not a lot of businesses do anymore.

    If all cars can get you from point A to point B, why do some people choose a Kia while others prefer the more expensive BMW? Comes down to value. What do you value?

  • 4 ksteinhoff // Mar 27, 2009 at 12:21 pm

    I value my Surly Long Haul Trucker bicycle.

    http://www.palmbeachbiketours.com/2009/01/19/the-surly-long-haul-trucker-is-a-peterbilt-not-a-ferrari/

    You can keep your BMW. Its price per pound is also a lot higher than my Surly’s.

    At $16 a pound, I couldn’t afford to fuel my Surly’s engine with Zen Rabbit.

    To each his (or her) own. If you’ve found a business model that works, go for it. I’m just not part of it.

  • 5 Matthew Steinhoff // Mar 27, 2009 at 2:00 pm

    Lori, I’d be curious to know what you mean when you say that you ‘provide an extreme level of personal customer service’ in regards to your web-based company.

    I went to your web site, browsed for a product, added the product to my shopping cart, browsed for another product, added that to my shopping cart and then finally went to check out. I did everything except for enter a credit card number. (A buck an ounce? Really?)

    At no point in the process did I feel an extreme level of personal customer service. Come to think of it, I’m not sure what an extreme level of personal customer service might involve.

    Actually, having just read the Palm Beach Post at lunch, maybe I do know what an extreme level of customer service might involve. This lady got arrested for providing what the Delray Beach police might describe as extreme level of personal customer service.

    Cheers,
    Matt

  • 6 lorisaitz // Mar 27, 2009 at 4:25 pm

    My national network of clients know and appreciate what I do for them. There’s no need for me to defend my prices, my products or the level of service I provide.

  • 7 Jan Norris // Mar 27, 2009 at 7:19 pm

    Put this in perspective:

    You, Ken, think nothing of paying $1.29 for 1.4 ounces of Goo Powergel — which works out to the same price, roughly, as the Zen Crunch, per pound (shy of $16 by pennies). And for my money, I’d much prefer the flavor of the nutty crunch than the goo.

    Keeping with the bike theme, I wouldn’t spend what you have for a bike no matter what, when mine, that is is 1/4th the price of yours at least, suffices me and gets me the same distance (when I ride, of course) as you — so it is, as Lori said, what you place value on.

    Matt’s tomatoes are costing him a fortune – and there are lots o folks who would laugh at him for it — but he’s getting a lot of mileage out of the satisfaction of growing and eating his own food.

    I am a coffee snob. I can no longer drink the brands my mom and did — even though it pains me to pay $7-$9 a pound for coffee, I do it because I want it. It’s value to me to have good coffee in the morning.

Leave a Comment